Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Byli jsme na Andrlově chlumu .

Nevíte kde to je ? Kdyby jste koukali na pořad Toulavá kamera, už by vám to něco říkalo. Nás to ale v tom hnusném a chladném sobotním dopoledni velikonočních svátků inspirovalo. Jsme majitelé „režijky“ a tak nebyl problém sednout na vlak a jet z Olomouce do Ústí nad Orlicí.

DSC_3447_75361 prostory před novým vlakovým nádražím v Ústí nad orlicí DSC_3449_75363 cestou k prvnímu zastavení na křížové cestě

Bylo po chladné zimní neděli, krásné slunečné velikonoční pondělí. Už v 9.30 jsme našli první zastavení na křížové cestě. Ta tu stojí už od roku 1755.
Tohle se o tom dozvíte v pořadu: Velikonoce jsou významnými křesťanskými svátky, proto se společně vypravíme i k jedné křížové cestě. Vystoupáme po ní na Andrlův chlum nad Ústím nad Orlicí. Její příběh se začal psát v roce 1755, kdy ji nechal vybudovat místní tkadlec Augustín Andres. Přidáme i vysvětlení, co ho k vybudování vedlo. Bude nás ale taky zajímat, komu vděčíme za současnou podobu jednotlivých kapliček. V roce 1994 se všechny dočkaly obnovy. Jedenáct z nich vymaloval akademický malíř Zdeněk Brožek. Ve dvanácté najdete kovoplastiku ukřižovaného Krista od kováře Františka Bečky. Ve třinácté pak obraz snímání Ježíše, který je dílem světoznámého výtvarníka Richarda Peška. Tyto poslední kaple jsem zamčené, ale vraty se dá nahlédnout. Já si dovoluji doporučit mít při ruce baterku a obraz v kapli si nasvítit. A následuje Boží hrob. Po staletí se tu konají poutě, které končí až na vrcholu kopce, který zdobí rozhledna.

DSC_3452_75366 jednotlivé kaple na křížové cestě a k tomu opravená vodárna DSC_3461_75374 jednotlivé kaple na křížové cestě

A tak jsme si dali pořádně do noh, protože to je pořádné stoupání. Za božím hrobem, tedy na konci křížové cesty to pak je už jen 100 m výšky a stojíme na Andrlově chlumu. Tady stojí na parkovišti hodně aut, je jen málo po 11 hodině. Na rozhledně je zamčená branka bezpečnostního oplocení, ale na schodech rozhledny jsou turisti. Tak jsem zašel do hospody a dostal jsem za vstupenku 15 Kč i informaci, že mám počkat, až sejdou ti, co tam jsou nyní, dají mi klíč. Já si tedy dal zelené velikonoční pivo a pak už vše šlo dle informace. Jen se do toho zapletl profesionální hlídač rozhledny, co prodává přímo za plotem vstupenky. No přijel až na 11 hodinu. Vystoupali jsme 118 schodů, 36 m nad terénem a mohli se kouknout kolem sebe.

DSC_3484_75397 pohled na rozhlednu DSC_3490_75403 výhledy z rozhledny na Andrlově chlumu

Dá se vidět až do Krkonoš a do Jeseníků, ale my viděli jen to malebné okolí. Ale mohu jen doporučit si to vystoupat.

DSC_3489_75402 výhledy z rozhledny na Andrlově chlumu DSC_3487_75400 výhledy z rozhledny na Andrlově chlumu

Pak jsme zašli do pěkné hospůdky, kde jsme zjistili, že tu asi dobře vaří, protože kdo sem vyjel autem, jel na oběd. Zrovna měli velikonoční nabídku, beránčí, kůzlečí a telecí masíčka, ale taky výbornou houbovou polévku, co jsme si dali a na ní si skutečně pochutnali. Dolů to už byla pohoda. Sluníčko hřálo a my si pochvalovali naše rychlé rozhodnutí. Máme zhlédnutou další křížovou cestu, vyšlápli jsme si na další rozhlednu.

Tak a tady je pár fotek se vzpomínkou na křížovou cestu v Ústí nad Orlicí :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.