Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

02 – Termály v Maďarsku a cestou zpět kolem Neziderského jezera – duben 2018

V teplých a léčivých vodách jsme se povalovali jen dva dny a v neděli jsme se vypravili hned po ránu směrem k domovu s tím, že se podíváme na míst, kde jsme putovali v roce 2010 a to kolem Neziderského jezera cestou přes Rakousko. Odbočili jsme z trasy k zámku, který souží jako hotel s bazény a obrovskou zahradou v obci Roitokmuzsai.

DSC_4073_75978 na hotelovém zámku v Rojtokmuzsaji DSC_4075_75980 na hotelovém zámku v Rojtokmuzsaji

Pak jsme popojeli jen o kousek dál do obce Hegyke. Tehdy v roce 2010 to byla ještě dřevní doba, spali jsme ve stanu a tady se to teprve budovalo. V roce 2012 už jsme pak jen koukali na změny v areálu.
www.cestotipy.cz/2012/v-termalnich-laznich-hegyke-%E2%80%93-madarsko .

DSC_4086_75991 jsme v Hegyke thermál s campem DSC_4091_75996 jsme v Hegyke thermál s campem

Když jsme tam přijeli letos ( 2018 ) , nestačili jsme se divit, jak se tu změnilo zázemí pro camping. Stany už tady asi ani neuvidíte. Jeden caravan vedle druhého, dvě nové sociální budovy s teplou podlahou a čisťounké. První současný dojem byl ten, že když by najednou všichni vlezli do bazénů, tak se ani nepohnou.
Ale my tady byli ještě před otevírací dobou, tedy 9.00 hodinou, takže jsme jen obdivovali ty caravany, kolem kterých jsou rozestavěny květináče s kvítečkama a figurky z porcelánu. Zázemí s nižšími cenami pěkné a už beze změn proti námi poznané minulosti.
Začínali jsme mít potřebu někde posnídat. jeli jsme silničkou, která vede kolem Neziderského jezera až jsme zastavili za obcí Balf u nám už z minulosti známého zřídla s minerální vodou.
Po snídani na okraji vinice jsme pak jen popojeli do míst, kde se nám tehdy dříve líbili chaty či hotely postavené na kůlech nad hladinou jezera a mezi rákosem. Jmenuje se to tady Fertorakos.

DSC_4128_76032 jsme při Neziderském jezeru v Forterakos DSC_4133_76037 jsme při Neziderském jezeru v Forterakos

Je to 3 km od obce a slouží to tu jako veřejné koupaliště a je tu přístav lodí, které Vás mohou převést do Rakouska či jen tak po okolí. A byla neděle a pořádně to tady už po ránu žilo. Na vodu se spouštěli nové lodičky, rybáři zašití mezi rákosem se kochali božským klidem. My se prošli po molu a konstatovali jsme, že něco tu zbourali, něco shořelo a něco je úplně nové. Atmosféra ale stejné, zajímavá a romantická. Vyjeli jsme zpět na okružní silničku a na konci obce jsme zírali na zcela nové místo spojené s historií římských lomů Jen jsme nahlédli, protože na chození po schodech nahoru a dolů v obrovském lomu, kde se řezal kámen na stavby v okolí jsme neměli náladu.
A protože to do Sopronu už bylo jen kousek, jeli jsme tam. V neděli je ve městě i místo na zaparkování a nemuseli jsme ani nic platit. A tak jsme si na uvítanou našli cukrárnu a dali velmi dobrou zmrzlinu a pak už jsme jen obdivovali, jak se to tu vše od naší poslední návštěvy v roce 2010 změnilo. A bylo co obdivovat. Slunce svítilo a bylo horko. Na náměstích bylo živo a jarní květy už zdobily město kde se dalo.

DSC_4146_76050 na prohlídce města Sopron DSC_4183_76086 na prohlídce města Sopron

Projeli jsme přes hranici mezi Maďarskem a Rakouskem a že pojedeme do městečka Rust na břehu Neziderského jezera.
Náhodou jsme minuly odbočku z hlavní silnice a pak zase náhodou objevili místo, kde byl další lom z doby římanů a hned kousek dál vyhlídka na celé Neziderské jezero.

DSC_4199_76102 římský lom u města Rust při Neziderském jezeru DSC_4200_76103 pohled na jezero z vyhlídky u Restu

A protože byla neděle viděli jsme pod sebou také obrovské parkoviště plné aut a před nimi stavby zábavního parku. Když jsme jeli kolem, tak tu byla horská dráha, ruské kolo a jiné atrakce a pořádný rachot. Pak jsme vjeli do městečka Rust a tady se asi zbláznil svět. Nikde místečka k zaparkování, všude fronty na zmrzlinu a zákusky a kafíčko a všude kolem už rozkvetlé tulipány a jiné jarní květinky. Všechny stromy kvetly a bylo to tu jako v pohádce, jen kdyby tu nebyly ty davy lidí. Ale my chtěli k vodě z jezera Neziderského. Směrovky nás zavedli před závoru, kde byl nápis, že na hodinku to je gratis. A protože jsme nejeli za účelem přežírat se či vyrazit zapůjčenou elektrolodičkou na jezero, tak jsme na tu méně jak hodinku vyzvedli parkovací lístek a zaparkovali na ještě volném místečku a šli na prohlídku tohoto místa. No co jsme u nás zvyklý, že je někde spousta řadových garáží, tak tady byly spousty garáží na vodě mezi rákosem pro soukromé lodičky. Tak tohle jsme ještě neviděli. pak tu byla výletní restaurace a horním patře byl provoz uzavřen, ale byl tu krásný výhled na jezero, ale také davy lidí co sem přišli dát si něco dobrého, když je to nedělní slunné poledne. Tak tohle jsme taky ještě neviděli.

DSC_4205_76108 při prohlídce místa u jezera nedaleko od města Rust DSC_4209_76112 při prohlídce místa u jezera nedaleko od města Rust

Ano máme u nás známá výletní místa, ale aby k tomu bylo potřeba tolik parkovacích míst, tak to jsme v Česku ještě neobjevili, snad jen před obchodními centry to lze uvidět.

Bylo ale slunečno, teplota vody v jezeře už 18,8 st.C na teploměru bylo 22 st.C. No a my končíme s poznáváním a jedeme domů. Najedeme na nám známou silnici označenou číslem 49 a za chvíli jsme byli v Břeclavi. Silnice přes Rakousko téměř prázdná a tak jsme dosahovali krásné průměrné rychlosti.
Ale museli jsme někde zastavit a dát večeři na oslavu tak krásného výletu. protože to bereme do Olomouce tou nejkratší trasou zastavili jsme u Templářských sklepů v Čejkovicích. No a máme další trofej poznání. Parádní místo na oslavy, výborně nám navařili a já jen litoval, že jsme to musel zapít nealkoholickým pivem, protože nabídka vín byla obrovská.

DSC_4231_76132 jsme už v Čejkovicích DSC_4236_76137 večeříme v Templářských sklepích v Čejkovicích

No a kdyby jsme sem zajeli někdy jindy, pak v pondělí a úterý je zavřeno a jinak od 10.00 každý den.
Takže poslední odkaz je na webu : www.templarske-sklepy.cz

Tak a tady je pár fotek se vzpomínkou na výlet po Maďarsku a Rakousku kolem Neziderského jezera:

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.