Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

03- Za poznáním přírody v Rumunsku.

03- Za poznáním přírody v Rumunsku.

Z kláštera v Neamtu téhož dne jedeme do průsmyku „Bicaz“. Cestou míjíme kolem 40 km přehradní nádrž s názvem „Lacul Izvorul Muntelui“.

DSC_4165_68787 jsme na začátku přehrady Lacul Izvorul Muntelui DSC_4185_68801 hráz přehrady Lacul Izvorul Muntelui

Vlastní průsmyk „Bicaz“ pak leží ve nadmořské výšce 1250 m n.m. vysedáme na jeho dolním konci z autobusu. Ten odjede a my po silnic a po svých jdeme tam, kde nás o nějakých 300 m výškově a asi 1 hodinu dál čeká za tunelem, kterým také projdeme.
Jde o velmi zajímavou přírodní ukázku, kde voda vytvořila zásek do bílých skal, které jsou kolem cesty s potokem a dosahují výšek i 200 m. Místy se průsmyk rozšíří a je tu hned spousta prodejních stánků.

DSC_4201_68806 úzký průsmyk Bicaz DSC_4224_68823 úzký průsmyk Bicaz

A vy jdete a kolem vás jed jednou auto za druhým nahoru i dolů. Ale ta procházka stála za to. zase je nafoceno něco nového, dosud neviděného.
Nasedáme a jen kousek popojedeme k jezeru Lacu Rosu. No tak to je ukázka toho jak se dá příroda využít k velkému byznysu. Dalo nám dost námahy putovat kolem jezerní vody, která tu stojí jen proto, že se někdy dávno zesunula skála a zatarasila její dříve volnou cestu.

DSC_4265_68840 a jsme u jezera Lacu Rose DSC_4292_68852 a jsme u jezera Lacu Rose

Zaplavením došlo k tomu, že z jezera vyčnívají staré pahýly stromů. No a navíc lodičky a lodičky a na břehu krámy s papáním a hromadami cetků. Ale to je vývoj a třeba se to tady i vylepší. Je to krásná krajina a Rumunů je na 20 milionů, takže někam musí na procházku či na výlet.
My se prošli a pak si dali i pravý Maďarský langoš, protože tady v tomto kraji žije maďarská menšina.
A jede se už na hotel v Brašově, kde budeme spát tři noci a tak poznávat okolí Brašova s památkami i krásnou krajinou.
Jeden den jsme se věnovali hradu samotného Drákuly.
Potom opevněným evangelickým kostelům v okolí Brašova v obci Harman a Prejmer. v odpoledních hodinách se vyjelo lanovkou nad město Brašov a následovala prohlídka tohoto krásně spraveného města, tedy jeho historického centra.
Další den jsme se vpravili k lanovce v obci „Bucegy“ abychom po dvou hodinách čekání vyjeli kabinkovou lanovkou do výšky 2.020 m n.m. na kopec s chatou Babele, kde jsme se procházeli mezi zajímavými skalními a nezvyklými útvary a krásnými výhledy.

DSC_4639_68860 a tímhle jsme po dvou hodinách čekání pak vyjeli k vrcholu DSC_4665_68874 jedeme k vrcholu na Babele

DSC_4695_68891 a plno skalních útvarů DSC_4715_68903 tak se jen kocháme a procházíme

Počasí vyšlo a tak viditelný déšť nad kopečky s lyžařskými vleky na Sinai nás minul. Sjeli jsme zpět do údolí a ještě jsme zajeli do míst, kde se nachází letovisko Sinai s novými či opravenými hotelovými komplexy, kasinem, ale také s pravoslavným klášterem ze 17.století.

DSC_4959_69686 ještě jdeme kolem kláštera DSC_4882_69627 v lázeňském městečku Sinai - pravoslavný klášter

Na závěr nám vyšlo to, že jsme v 15.45 mohli ještě jako poslední grupa vstoupit do prostor královského novorenezačního zámku „Peles“. Zámek byl budován až v letech 1873 do 1913. Na zámku se jako první v Rumunsku svítilo elektřinou, bylo tu horkovzdušné topení a taky zcela první kino.

DSC_4900_69643 Sinai - královský zámek "Peles" DSC_4937_69674 Sinai - královský zámek "Peles" - vstupní hala zámku

Výzdoba zámku je bohatá, vše je zakázáno fotit, ale být tady a nemít vzpomínku že jsme tady byli ? Upozornění hlídacích žen bylo k ničemu. Fotilo se jak se dalo a byla to prostě nafocená paráda. Něco z toho vyšlo, více však toho bylo mírně rozmazáno. Ale také jsme se tady dozvěděli, že to pomáhal zvelebit český architekt Karel Liman. Zámek nám připomínal zámek v ZOO na Lešné u Zlína. Jako by to byla v přepychu jeho zmenšenina.
A jelo se na hotel do Brašova. Jelo se pomalu, protože tu byly davy turistů v autech a tak velkým překvapením s dobrou náladou se podávalo za jízdy občerstvení. takže přišel vhod rum s ledovým čajem, či rum v čokoládě, někdo jen pivo, které na to horko bylo nezbytné. Dobrá nálada, byla to paráda. na záda jsme si lehly notně unaveni.

Tady jsou vybrané snímky z poznané přírody při našem poznávacím putování po Rumunsku v červenci roku 2017.

A k tomu snímky z rekrečního střediska Sinai, kde se nachází královský zámek Peles :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.