Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

02 – opevněné malované pravoslavné kláštery v kraji Bukovina.

Po ranním probuzení a snídani se jelo za poznáváním regionu Moldávie, kde jsem navštívili opevněné kláštery.
První z nich byl Arbore. Není to přímo klášter, jen kostel, který dal postavit místní hejtman v roce 1503. Tady byla i průvodkyně, která vše důkladně popsala a leiserovým ukazovátkem ukázala, takže u všech dalších navštívených kostelů už jsme věděli o co jde. Až na to, že to „válela“ ve svém Rumunském jazyce.

DSC_3909_68551 opevněný klášter v Arbore DSC_3893_68541 opevněný klášter v Arbore

Prostě bylo to pěkné poznání. A jelo se na další místo do kláštera „Sucevita“. Tady nebylo průvodce, za to jsem později objevil zákaz v´focení místních obyvatel řádových sester. jedno co dorazila před brány ve nové černém VW mi to dala jasně najevo. Ale zákaz jsem objevil až po této události.

DSC_3980_68594 a pak výšlap na kopeček DSC_3971_68589 detailněji žebřík cností v klášteře Sučevita

Vstupné už je pro důchodce 5 Lei a focení je vždy za 10 Lei. Ale nikdo to jaksi neevidoval.
Ještě neví jak to dělají na památkách v našem prostoru. Klášter je situován na nádherném místě v nádherné krajině pod kopečkem a tak jsme si vyběhl na kopec, abych měl něco jako letecký záběr. Klášter byl postaven na konci 16.století.
No ještě nejsme u konce. nyní se jelo do kláštera „Moldovita“. Vše se opakuje, ale pokaždé je mezi malbami něco jiného, jinak významného. Tento klášter byl postaven pro prince Petru Rarese v roce 1532. Tady je významnou malbou obléhání Konstantinopole.

DSC_4883_69628 v lázeňském městečku Sinai - pravoslavný klášter DSC_4018_68617 jsme nyní v klášteře Moldovita

O dalším z navštívených opevněných klášterů ve Voronetu se říká, že to je Sixtinská kaple východu. Tady je významnou malbou poslední soud. Byl postaven v roce 1488 vojenskými kameníky. Významným dílem je freska s posledním soudem.

DSC_4056_68648 klášter Voronet - poslední soud DSC_4041_68636 opevněný klášter Voronet

Naše poslední zastavení tohoto dne je v klášteře v „Humoru“. Tento klášter byl postaven opět prince Petru Rares v roce 1530. Tady jsme poprvé byli upozorněni na to, že sice zaplatíme vstupné, ale za focení nikdo neplatil, ale řádová sestra na pokladně vidí jak všichni fotí.

Konečně se vracíme na hotel k dobré večeři a jde se spát.
Ráno se nakládají do autobusu kufry, protože prohlídky jsou toho dne spojeny také s přesunem na jiný hotel.
Ráno nás jako první čeká prohlídka kláštera, kde bydlí asi 70 starých mnichů a v okolí jsou ubytovny a školy pro nové následovníky. V kostele je k vidění křeslo kde sedával Štěpán Veliký a je tu i jeho meč. Je to opět opevněný klášter v „Neamtu“. Prostor za hradbami tu hlídá „božské oko“. klášter pochází z počátku 16.století.

DSC_4135_68694 mužský klášter v Neamtu DSC_4159_68715 pohled na klášter v Neamtu

Mají zde rozsáhlé museum s památkami do minulost klášterního života. Před vlastním opevněným klášterem je zajímavá budova a vstupu do ní uvidíte krásné malby a hromady knih k prodeji a mě napadlo jedno pořekadlo. „Mnich, má mnoho knih a neví co je v nich“.

Tady jsou vybrané snímky při návštěvě opevněných kostelů při našem poznávacím putování po Rumunsku v červenci roku 2017.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.