Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

01 – Podzimní výlet po západních Čechách
– první dva dny 27.září a 28.září roku 2017

Jako obvykle jsme reagovali na předpovědi počasí, a tak když ohlásili delší a snad poslední čas Babího léta, bylo jasné, že někam pojedeme. A jelo se tam, kde jsme ještě nebyli a cestou jsme si také zavzpomínali, že jsme tam už i někdy byli.
Směr Západní Čechy a Krušné hory. No a protože naše dálniční síť nestojí za to, abychom platili za pomalou jízdu, vzali jsme to z Olomouce na Pardubice s tím, že cestou se podíváme na Kunětickou horu a hrad , který zde nad Polabskou rovinou vyčnívá.

DSC_7818_71157 bylo krásné počasi a pěkné výhledy DSC_7811_71150 na hradním nádvoří Kunětické Hory

Krásné výhledy, a tak krátký výstup od parkoviště pod hradem a bylo vystaráno. Viděli jsme skutečně něco kde jsme ještě nebyli a stálo nám to za to. Jen nás zaskočila výprava taky důchodců co se za námi hnali jako splašení a tak tu pohodu a klid jsme stačil ještě nafotit a pak se to tam hemžilo a pokřikovalo jak v mateřské školce. Kozenky co se vyhřívali na sluníčku museli utéci jinam, už to nebylo to pohodové lenošení a vyhřívání na podzimním slunéčku.

DSC_7797_71136 vše co se dá uvidět na Kunětické hoře a v okolí DSC_7803_71142 vše co se dá uvidět na Kunětické hoře a v okolí

Po cestě jsme si prohlédli zámek v Chlumci nad Cidlinou, který má okolo krásný park ale byl už zavřený. Využili jsme jen krásné zámecké hospůdky, abychom si zde dali chutné polední Menu.

DSC_7850_71185 vlastní zámek Chlumec nad Cidlinou DSC_7853_71187 vlastní zámek Chlumec nad Cidlinou

No a my jedem dál a směřujeme to přes Poděbrady a Nymburk na zámek v Loučeni. Byl jsem tady jako doma v letech 1993 až 1994, protože to patřilo Ministerstvu dopravy a tady se školilo a restrukturalizovaly v té době České dráhy. Jen jsem zíral na tu proměnu, kterou zajistil nový majitel zámku mezi roky 2007 až 2017.

DSC_7855_71189 zámek v Loučeni u Nymburka DSC_7867_71200 z prohlídky na zámku v Loučeni

Je to jediné místo v Evropě, kde jsou pohromadě různé typy labyrintů v okolní zahradě. Interiér se zcela proměnil za složitých podmínek a tak se taky stalo, že se tady sešli členové rodu Thun – Taxisů, kterým zámek do roku 1945 patřil. I oni obdivovali podle vyprávění průvodkyně tu snahu a urputnost, které bylo třeba, aby se našel alespoň nějaký nábytek a skutečné památky na samotné členy rodu.

DSC_7858_71191 zámek v Loučeni u Nymburka - jedno z bludišť DSC_7894_71226 v parku při zámku v Loučeni to nejstarší Tisové bludiště

Neopomněli jsme se ale také podívat k zámku v obci Mcely a do Jabkenic, které jsou historicky propojeny. Zámek v Mcelách je hotelem a sjíždí se sem ti co na to skutečně mají a chtějí utajit svou svatbu a majetnost. No a v Jabkenicích žil Bedřich Smetana, který na zámek docházel koncertovat a tvořit a má zde hudební museum s díly B.Smetany.

DSC_7904_71236 hájenka kde pobýval Bedřich Smetana v Jabkenicích DSC_7905_71237 památník B.Smetany od sochaře Bílka

Naše putování toho dne směřovalo k místu, kde by jsme mohli v našem „autíčku“ přespat a neztráceli na délce přesunu. Cestou se nám nabídlo údolí pod hradem Kokořín. Už jsme tady byli, ale tentokráte jsme své poznání mohli rozšířit o procházku mezi pískovcovými skalisky.
Noc klidná a dokonce i poměrně na danou dobu teplá.

DSC_7914_71246 v údolí pod hradem Kokořín DSC_7928_71259 hrad Kokořín v ranním slunci

Ráno 28.září se probouzíme a jen se podíváme na sluncem ozářený hrad Kokořín a pak už zase jedeme. Protože je cestou vidět směrovka k hradu Houska, neplánovaně odbočíme a kocháme se údolím pod hradem až ho spatříme. No a už víme, kde se dá trávit krásná dovolená na kolech. Prostě kokořínsko, to je ono místo.

DSC_7949_71279 v údolí co se jede na hrad Houska DSC_7960_71290 jedna z chalup v obci Tubož

To dopoledne jsme dojeli do České Lípy, a měli jsme možnost sledovat pohodu a sváteční klid ve městě, které je celé poopravované, takže jsme si na náměstí neodpustili navštívit cukrárnu. krásnou pohodu a dojem z města pokazilo zjištění, že autíčko nejede, no prostě zase se zaseklo.

DSC_7967_71297 jsme v České Lípě DSC_7983_71313 jsme v České Lípě - hrad Lipý

Až jsme si nachystal kabely a k parkovišti dojel mladík, který byl ochotný mi svými bateriemi nahodit motor, mohli jsme se pohnout z místa. No prostě malý horor.

No ale jede se dál a tentokrát už vím, že musím pro jistotu zaparkovat tak, abych se mohl rozjet z kopce. No a to se podařilo realizovat v České Kamenici za Novým Borem, kde jsme se šli projít kolem nejvíce navštěvovaného přírodního úkazu v Čechách. V tom oslunění to byla parádní procházka a i něco jako horolezecký výstup. To přeháním, je to prostě taková krása, že musíte vylézt až na vrcholek a zhlédnou to z výšky a podívat se do jezírka pod vrcholem.

DSC_8008_71338 přírodní rezervace Panská skála DSC_8023_71353 přírodní rezervace Panská skála

No a poslední naše zastavení je už pod Krušnými horami ve městě Krupka. Vystoupáme na hrad, který byl nedávno opraven, tedy jeho zbytky kamenného opevnění s krásnou vyhlídkou na město. No a protože se blíží večer, rozhodujeme se o místě našeho dalšího nocování.

DSC_8053_71383 zašli jsme na hrad Krupka s výhledy do kraje DSC_8066_71395 zašli jsme na hrad Krupka s výhledy do kraje

První nápad bylo vyjet si na Komáří výžku nad městem Krupka, kam se dá vyjet i zastaralou sedačkovou lanovkou. Ale vyjeli jsme „autíčkem“, zaparkovali a vyšli ke Komáří výžce s nadmořskou výškou 807 m n.m.

DSC_8080_71409 no a nyní se jde na Komáří výžku DSC_8101_71430 jsme na Komáří výžce

Ale tady spát ještě nebudeme. Takže jsme sjeli do Krupky a pak po krátké jízdě zase odbočili k vrcholu přes městečko Mikulov až jsme zaparkovali v obci, tedy asi jen chatové osadě Nové Město a tady se našlo to prvé místečko k nocování. V noci jsme jen poslouchali troubení jelenů v říji.

A tady jsou fotky z prvního dne poznávání nám dosud neznámých míst cestou do Krušných hor :

A tady jsou i další fotky z druhého dne při poznávání nám dosud neznámých míst cestou do Krušných hor :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.