Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Nečekané putování krajem Vysočiny – srpen 2016 – první část .

Ne vždy to přijde tak najednou, že by jste měli někam zajet a pobýt tam, kam se už delší dobu odhodláváte vyrazit. Ale stalo se a byli jsme osloveni co by náhradníci, a protože už nás v této lokalitě upoutaly články na „toulkách“, tak jsme to brali a vyrazili téměř ze dne na den.
Bylo do Škrdlovic do pensionu Bodlák. Kousek od Velkého Dářka a se spoustou příležitostí pro krásné, dobré i špatné počasí.
Ale že nás po příjezdu budou překvapovat majitelé pensionu tak, že takové služby jsme ještě ani v zahraničí nepoznali, to jsme nečekali. měli jsme sebou elektrokola a paddleboard. Takže to byl hned první den výlet kolem rybníku Velké Dářko přes bažinou přírodní rezervaci

dsc_9074_56782 rybník Velké Dářko dsc_9083_56791 rašeliniště u Velkého Dářka

do vesničky Radostín s krásným rybníkem uprostřed obce, kde je radost pobývat někde na opravené chaloupce.

dsc_9092_56800 v obci Radostín dsc_9101_56809 v obci Radostín

Pak po lesní cestě až do Polničky, kde nás šokoval areál pro hravá děcka, kde rodiče a prarodiče mohou utrácet za mnohé atrakce jako je vláček, lodičky, elektrická ale i motorová autíčky a jiné drobnosti, které během 5 minut vyčistí peněženku, ale co by se pro děti neudělalo.

dsc_9087_56795 na naučné stezce kolem Velkého Dářka dsc_9106_56814 v areálu pro dítka a puberťáky - Polnička

Z Polničky jsme to vzali zpět na obec Račín, už cíleně za sochou z betonu, tedy krásným ráčkem u malebného rybníka v obci Račín.

dsc_9110_56818 u rybníka v Račíně dsc_9116_56824 u rybníka v Račíně

No a pak už jen na Velké Dářko a na pension a hupky do nerezového bazénku s výřivkou, který tímto hýčká ale také láká své klienty.
Protože už taky víme, jak se dá zaparkovat u rybníka, tak další den plný sluníčka se postaral o zábavu spojenou s lenošením a jízdou na paddleboardu po tomto zajímavém rybníku, který oprávněně nese název Velké Dářko.
Dali jsme si odpolední polévku, kterou na pensionu dostáváte grátis. Považte, kde mají takové služby.
Odpoledne se postupně změnilo na polojasno a bylo to počasí právě jen pro jízdu na kole. Takže jsme se vydali ze Škrdlovic směrem na Tři Studny přes Světlov a Sklené až k rybníku Sykovec.

dsc_9169_56877 odpoledne na louce u Sklenného dsc_9171_56879 kaplička ve Sklenném

A jak je v letošním létě roku 2016 zvykem, jednou je pěkně a podruhé hnus, tak i další den byl pod mrakem a tak jsme si naložili na auto kola a jeli se podívat do Žďáru na Sázavou. Cílem bylo poznat okolí a najít nějakou tu sochu z betonu. Zaparkovali jsme kousek od zámku a vydali se k hrázi vodní nádrže Pilská. Tu jsme objížděli a našli velké sousoší symbolizující hranice Čech a Moravy.

dsc_9184_56892 pohled do Česka dsc_9187_56895 pohled na Moravu

A pak jsme se vydali směrem do města, ale po cyklostezce kolem Sázavy. Najednou jsme se objevili mezi domky a cesta vedla do kopce. Po dotazu u místních, jsme zjistili, že blíže už to máme vyjet až na hranu kopce v obci Vysoké a odtud se vám vyplatí sjet po uzavřené cestě ke kostelu na Zelené hoře.

dsc_9189_56897 přijíždíme od Vysoké k Zelené Hoře dsc_9203_56911 kostel Zelená Hora od rybníka u zámku

No a tak se nám stalo, že jsme mohli obdivovat Santiniho stavbu, ale bohužel ne v plné kráse. Hřbitov za ambitem se ruší a pohled na plochu kolem kostela uprostřed je zdrcující. To co bylo už opravené zase chátrá a omítky opadávají, interiér je vyklizován a bude se prý znovu opravovat. A tak jsme za pošmourného počasí rychle opustili toto místo pod ochranou UNESCO a vydali se podívat na hřbitov pod Zelenou horou. No a touto cestou se dostanete na zámek. ještě že jsme sem zavítali a spravili si náladu pohledem na to co se zde podařilo opravit a znovu oživit.

dsc_9214_56922 barokní nádhera na mostě u zámku dsc_9238_56946 jsme na zámku ve Žďáru nad Sázavou

No a pak už jen dojet ke svým kolům, nahlédnout přes plot na starý hřbitov a domů a na bazén a dát si bublinky na mírně bolavé nožičky.
Další den není o čem vyprávět. Byl den plný slunce a tak jsme se jen váleli u Velkého Dářka a z paddleboardu prohlíželi písečné břehy plné dětiček a nudistů. Kýžený efekt dojet na opuštěné místo a najít v lese nějaký ten hříbeček se bohužel nekonal, v lese bylo sucho a nerostla ani muchomůrka červená. No pěkně jsme se připálili a den by byl prostě jen tak proflákán, ale my si ho užili po svém a ještě v pozdím odpoledni jsme se vypravili podívat se do Nového Města na Moravě, do SKI areálu a najít nějaké ty betonové sochy v okolí Tří Studní.
V Novém Městě na Moravě je co k vidění, a zase se to tam od naší poslední návštěvy vylepšilo.

dsc_9279_56987 v centru Nového Města na Moravě dsc_9268_56976 v centru Nového Města na Moravě

Také jsme se museli podívat na to jak to vypadá ve SKI areálu a vidět to místo a taky se projet po trasách, kde se v zimě pořádají velké lyžařské závody.

dsc_9263_56971 v lyžařském areálu SKI Nové Města na Moravě dsc_9262_56970 v lyžařském areálu SKI Nové Města na Moravě

Cestou do Škrdlovic se jede také přes Tři Studny. A protože jsme sehnali leták, kde je seznam betonových soch od pana Michala Olšiaka, který se v tomto kraji narodil v roce 1978 museli, jsme si podle tohoto seznamu také nějakou tu sochu objevit a ono se nám to i podařilo.
V chatové osadě Yokon byly hned dvě zajímavé sochy.

dsc_9286_56994 v osadě Yukon na Třech Studních dsc_9290_56998 v osadě Yukon na Třech Studních

Pak jsem objevili i dvě další na pozemcích hotelu či pensionu. tak třeba káni u hotelu Horník, nebo Hejkala u pensionu Zátiší.

dsc_9296_57004 socha Káně u hotelu Horník na Třech Studních dsc_9304_57012 socha Hejkala u pensionu Zátiší na Třech Studních

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.