Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Výlet na Rabštejn.

Výlet na Rabštejn.

Název této vzpomínky si žádá vysvětlení, kde že ten Rabštejn je a co to vlastně je. Když jsem se o tomto místě dověděl, nic mi to neříkalo a přesto to je kousek od Olomouce. Když si dáte do vyhledávače obec Bedřichov, a potvrdíte že to je v okrese Šumperk, dohledáte na turistické mapě kousek odtud na výškové kótě 803 m n.m. zříceninu hradu Rabštejn se značkou vyhlídky. Dá se sem dojet přes obec Oskavu autem až na konec obce Bedřichov a pak už jen pěšky pořád do vrchu až se objeví palouček a uprostřed něho malebná hospůdka, která obsluhuje hosty na kolech i pěší, ubytované v podkroví či ve stanech na palouku při hospůdce a posledním úseku cesty k vrcholu.

dsc_4703_42555 hospůdka na palouku pod Rabštejnem dsc_4706_42558 stanová louka

Jde o skály, kde ještě na konci 18 století jsou poslední informace o tom, že tu někdo žil. Po zřícenině hradu jsou zde jen zbytky kamenných zídek, ale to podstatné a krásné jsou skalní útvary, kvůli kterým jsou zde stále zájemci o lezení. No a já mohu potvrdit, že nemusíte mít vybavení,m ale budete mít krásný pocit ze zdolání cesty až k vrcholu skály, kam se dostanete i s pomocí zabudovaného dřevěného žebříku.

dsc_4730_42581 výhledy po okolí dsc_4742_42593 pohled na vrchol Rabštejna

No prostě nakonec za krásného počasí je to krásné místo pro rozhlédnutí se po tomto kraji v podhůří Jeseníků. No kdo by chtěl se vyrazit na kole, pak to je na modré značce od sedla Skřítek při silnici od Rýmařova do Šumperku a na červené značkované trase od Bedřichova, kam dojedete po silnici od Rýmařova a Horního města. Pozor je to nahoru a dolů, ale když jsem si před hospůdkou dávali oběd, těch horských kol tu bylo požehnaně. Atmosféra tu byla hodně uvolněná, taková ještě nekomerční, jen na přípravu jídla tu značně počkáte, ale když si dáte místní knedlík s borůvkami, tak zjistíte, že takový vám nikde jinde nepřipraví. Ten knedlík je jeden a přes celý velký talíř. Na webu www.rabstejn.cz najdete vše podstatné k tomuto místu.
Ale my postarší jsem zvládli ještě výstup na vrchol skály, rozhlédli se po krásném okolí ozářeném sluncem a zase sešli na parkoviště k autu a dali se směrem na Janovice u Rýmařova. Místní silnička porostlá travou a na hřebeni pak rozhledy na hřebeny Jeseníků.

dsc_4760_42611 hřebeny Jeseníků dsc_4761_42612 zámek Janovice u Rýmařova

V Janovicích nás čekalo opět něco nového, ale hodně zchátralého, co se někdo snaží zachránit před zničením. Jde o sídlo jehož počátky sahají do let 1520 až 1530, kdy to je spojeno se Žerotíny.od roku 1721 to pak jako panství přejde sňatkem do vlastnictví Jilemnických hrabat Harrachů.V roce 1937 ještě zámek dědí dcera Harracha, ale ta je s rodinou obětí nacistického pronásledování v Maďarsku. Po válce je majetek dokonce i internačním táborem a pak je zničen provozem JZD, které tu hospodařilo od roku 1949 až do roku 1956. Nyní to je majetek ministerstva vnitra. Otevřeno tu je jen dva dny v týdnu. Něco slouží jako oddávací sál. Jinak tu je pusto a prázdno. Jen střecha je zachovalá. Ale mohu doporučit jen si to obejít a pokochat se parkem, který byl kdysi na začátku 20.století nejsevernějším arboretem.

dsc_4769_42620 zámek v Janovicích u Rýmařova dsc_4773_42624 zámek v Janovicích u Rýmařova

Detaily informací najdete na webu www.muzeumrymarov.cz/zamekjanovice/oprava-zamku.html a hned zjistíte kolik se toho tady udělalo.
Pak jsme popojeli do Rýmařova a protože bylo krásné počasí, zaujalo nás místo nazvané Park Hedva, což je na pokraji města Rýmařova sportovně zábavní areál s rybníkem ke koupání, cvičícími stroji, dětským hřištěm a zelenými svahy v zimě lyžařským centrem.

dsc_4781_42631 koupaliště v Rýmařově dsc_4782_42632 lyžařský areál v parku Hedva v Rýmařově

Z Rýmařova, který se stále mění k lepšímu jsme už jen projeli kolem hradu Sovinec (už jsem tu byli najdete vzpomínku na webu www.cestotipy.cz/2014/hrad-sovinec-ve-vzpominkach-na-rok-2004-a-2012/nggallery/page-2/#pics ) a pak za odbočkou na Karlov zastavili u nového placeného areálu s názvem Arboretum Makču-Pikču.

dsc_4786_42636 cestou nad hradem Sovinec dsc_4790_42640 zastavení u arboreta Makču - Pikču

Byl to dříve lom a někdo jej předělal na arboretum, kde si můžete i zakoupit nějakou tu rostlinku do skalky. Ale pozor neštěká tu pes, ale paní pokladní, když si jen ze zájmu nafotíte to, jaké změny se tu dějí a nehodláte vstoupit na placenou prohlídku, jelikož už máte za sebou celodenní výlet.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.