Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Nezvyklý den a nezvyklé zážitky v údolí kolem říčky Desná.

Bylo 24.června 2015, byla obyčejná středa, ale podařilo se nám slavit se ženou tento den 43 společného života. Tak co si tak nadělit nějakou tu lázeňskou proceduru. Pojedeme jen tak bez ohlášení a objednávání do Velkých Losin a uvidíme. Třeba už je v provozu nový termální park. No a když ne, zkusíme si dát nějakou tu perličkovou vanu či výřivku. No a budeme se courat po místech kde jsme už někdy byli a budeme trávit nezvyklý den a mít nezvyklé zážitky. A tak se stalo.
Jeli jsem do Rýmařova. Už třetí rok se tu opravuje silnice na Rýmařov od Dlouhé Loučky. A tak jsem jeli přes Sovinec. Tady jim schází už jen 2 km oprav a bude nová silnice v celém úseku, když se podaří obci Sovinec opravit tu místní hrůzu. Zatím se to řeší cedulí kde je napsáno „silnice v havarijním stavu“. Někteří si už natolik zvykli že jezdí i víc jak 50 km/hod.
Až na Skřítek pořád parádní silnice. Tady jsme se nadýchali horského vzduchu a zavzpomínali na doby, kdy jsme tu pobíhali v zimě na vyznačených běžeckých tratích. Ale kousek pod sedlem je obec, spíše osada, dnes již chatová osada Klepáčov, kde se nachází krásný a malebný dřevěný kostelík z 18 století. A jako ten macatý hlemýžď se pomalu sunul po kameni, tak pomalu se tu mění čas.

dsc_3747_41903 kamenný skřítek na sedle na Skřítku dsc_3735_41891 dřevěný kostelík v Klepáčově

Ale v Sobotíně, kde dříve pan Klain vyráběl kolejnice pro celou rakousko-uherskou železnici se objevil krásný motorest a za ním opravený zámek kde žil pan Klein, ale kde se objevila nová kostra lázeňského domu a rýsuje se nový zámecký rybník, se to rázně a rychle mění.

dsc_3751_41907 motorest v Sobotíně dsc_3756_41912 zámeček v Sobotíně po panu Kleinovi

Takže naše naděje, že v termálním parku ve Velkých Losinách se to také už dokončilo nás nutí popojet tam.

dsc_3774_41930 staveniště nového termálního parku na tři dělníky tu je ještě hodně práce dsc_3766_41922 stav studánky v červnu roku 2015

Ale ejhle, dlážděné cestičky k bývalému termálnímu koupališti jsou neudržované a za ten rok a něco pořádně zanedbané a zarostlé. A v místě kde podle původních proklamací už měl být v provozu termální park s vodními plochami 1500 m2, je rozestavěná stavba s dosud neupraveným okolím, za oploceným areálem pobíhají dokonce tři dělníci a ve stínu stavby svačí čtyři ženy. Venkovní bazén má jen viditelnou černou izolaci přizdívky a do hotového je hodně daleko. (Ale tady pozor, v tomto stavu věcí už rozdávají letáky s nabídkou silvestrovského pobytu, kde vstup do tohoto areálu bude zdarma) Tak jak je zvykem, že u takové velké stavby je velká informační tabule s informacemi o termínech a ceně, a kdo to tu vlastně staví a investuje, jaksi chybí. Hned si pomyslíte, že tady je asi ten tunel o kterém se v tomto údolí polemizuje, jestli má být pod Červenohorským sedlem nebo ne. A on je už zhotovený a ve stínu právě tady, ale ne pro dopravu, ale ve prospěch pro pár vlivných jedinců.
No ale máme kliku, v původních lázních nám vyhledali ještě volné výřivkové vany na 15.00 hodin a tak se máme čas porozhlédnout.

dsc_3760_41916 klasika lázně Velké Losiny dsc_3792_41948 klasika lázně Velké Losiny

Ve Velkých Losinách nás čekal také oběd a jedna místní paní nám na položenou otázku, kde se dá dobře poobjedvat dala dobrou radu. Zajděte k Mrázkům, je to hned vedle staré papírny. Ale proč jsme se museli ptát. Protože to co tu bylo klasické, jako třeba hotel hned na cestě do lázeňského parku, to už zkrachovalo a jiné zařízení v centru nenajdete. Jedině svou svačinku na nově upraveném náměstíčku s parkovacími plochami, ta je na ráně v lázeňském dění. Jinak nic.
Kde je vyhlášená historická papírna to víme a nejsme naštěstí léčení marodi, kteří to tam mají značně daleko, s ohledem na jejich hendikep. Po cestě a na ráně je nová restaurace Losínka. Ale jaksi se nám nezdá to krásné, ale narvané prostředí turisty. Tak se raději ptáme a dovíme se, že hospoda u Zemánků je ta druhá za papírnou. A tak popojdeme a zjišťujeme, že tato hospoda je hospůdkou, jakou jsme si představovali. Pěkné prostředí a velmi výhodná nabídka poledního menu. Ale dobroty zařazené pod kategorii minutky budou dávat až po 14.00 hodině.
Ale nakonec mě žena jaksi mimochodem osloví Honzo, tak si dáme to menu, vypadá to dobře. Servírka velmi příjemná, nám nabídne guláš, a že je moc dobrý a určitě si pochutnáme. A nabídne to tak dokonale, že i žena si ho výjimečně dává. Servírka ukončila zápis našeho přání a popřála mi k svátku všechno nejlepší. Tak tohle bylo překvapení. Tohle je profesionál jak má být. A co dodat, ten guláš byl báječný a celé meníčko by se líbilo asi i „šéfovi“na Primě. A kdyby jste snad chtěli věřit a rezervovat si předem stůl pro více osob, protože tady to je oblíbené místo, pak vězte, že na webu www.mapy.cz/zakladni?x=17.0384867&y=50.0282885&z=17&source=firm&id=12828518 , po zvětšení mapy Velkých Losin tuto hospůdku u Musea papírny určitě objevíte i s odkazy na telefon.
Do třetí hodiny je daleko a tak jsme se zajeli podívat do Loučné nad Desnou. Tady je totiž krásně upravený zámecký park, kde také žil ten pan Klein. Dokonce je tu navenek opravený zámek, ale něco nám tu nehrálo. A tak jsme zjistili, že dotace na zateplení krovu dala Evropa v roce 2013, ale uvnitř to nemá ani podlahy, ne tak aby to sloužilo jako proklamovaný hotel. No a v detailu i ty zateplené krovy nemají žádnou návratnost, když v nejsou okna ve věžích.

dsc_3785_41941 v zámeckém parku v Loučné nad Desnou v roce 2015 dsc_3782_41938 dokončeno v roce 2013

Po obědě jsme si dali v místní cukrárně výbornou kávičku a dobré věnečky, ale k tomu nám dali na ochutnání malilinkou pralinku. To proto, že je tady v Velkých Losinách vyhlášená ruční výroba pralinek. Jen se podíváte a oči přecházejí.

dsc_3789_41945 nové věci ve Velkých Losinách dsc_3788_41944 nové věci ve Velkých Losinách

Lázeň parádní, výřivková vana na mou míru jako dělaná, pak zábal do prostěradla a deky. No prostě vyšlo to. Dnes už víme, že takováto radost se dá objednat předem po internetu na webu www.lazne-losiny.cz .
Ještě jsme se podívali v Maršíkově na krásný dřevěný kostelík, jako na našem posledním výletě do této končiny a jeli jsme zase přes Sobotín domů.
A zcela náhodou jsme za Sobotínem v části Rudoltice objevili místo pro náš poslední lahodný zážitek toho dne, Rybářskou baštu. Však se podívejte na web www.sportrybolov.cz . Krásné prostředí, pak rychlá obsluha, to vše byla překrásná tečka za nezvyklým dnem, ale ještě ne za nezvyklými zážitky.

dsc_3803_41959 Sobotín - Rudoltice - rybářská bašta dsc_3798_41954 Sobotín - Rudoltice - rybářská bašta

V podvečer jsem vystupoval doma z auta a zjistil jsem, že jsem se tím gulášem nechal natolik unést, že jsem tam nechal na stole sluneční brýle. A tak jsem si vyhledal v mapě tu hospůdku Restauraci u Mrázků a po telefonu se dotázal, jestli náhodou nenašli sluneční brýle. Paní co to vzala mi sdělila, že už jde domů z práce a že holkám zavolá a poptá se a dá vědět. A taky vědět dala a já si tam pro ty brýle pojedu a asi si dám zase ten guláš a nebo jinou pochoutku z jejich kuchyně. Tak uznejte nebyl to zvláštní den ? Není krásné, když mezi námi jsou ještě slušní a pracovití a poctivý lidé ? Nebylo by ještě lepší, kdyby ti zlodějové a nepoctiví a arogantní už konečně vypadli z této krásné České země, když by vrátili ty nepoctivě získané majetky ? To by bylo těch krásných dnů a zážitků asi mnohem více.
A tento nezvyklý den měl pokračování. V pátek tentýž týden jsem jel pro brýle ale vzal jsem to na kole. Vlakem dojel do Šumperku a nafotil tam objekty, které jsou zajímavé a pro město typické. Pak jsem jel po krásné cyklostezce číslo 6114 do Velkých Losin s tím, že jsem si projel park kolem zámku ve Velkých Losinách. A protože s elektrokolem umím jet i do kopce, jel jsem si prověřit stav wellnes hotelu Diana, který leží nad lázeňským parkem. Z venku ponechána socialistická architektura, uvnitř nová nabídka procedur, které se dají objednat přes e-mail procedury@lazne-losiny.cz . Ale pozor viděl jsem cenovou nabídku a je to pro mě bez komentáře.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.