Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Držkovské chodníčky – srpen 2015.

Držkovské chodníčky – srpen 2015.

Je konec prázdnin a je samozřejmě zase krásné slunečné počasí. Za hranice nemůžeme, a tak nezbývá než zase poznat něco jiného, něco zajímavého ale pěkného. Plán je jednoduchý, pojedeme do Bystřice pod Hostýnem, kde máme letní základnu a odtud někam na elektokolech, když už máme ty staré kolena. No a když plán uzrál do podoby realizace, byli jsme sami překvapeni co jsme si to za nádhernou trasu vybrali.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA Bystřice pod Hostýnem - zámek SAMSUNG DIGITAL CAMERA Bystřice pod Hostýnem - zajímavá kašna

Už za mírně chladnějšího nedělního rána jedeme z Bystřice pod Hostýnem směrem na Slavkov a přes Brusné na Rusavu. V lesním stínu to je nádhera, ale na slunci to už pěkně hřeje. V Brusném je vždy naše oblíbené zastavení, je to taková pohádka, plná pohody a zastavil se zde podle hospodské kroniky snad už i každá politik či hudebník či divadelník, který v okolí vystupoval.

dsc_0253_43568 pension na Brusence v Brusném dsc_0251_43567 pension na Brusence v Brusném

A mají důvod, jde o rodinný podnik, plný vstřícného chování. My jen po ránu projíždíme a na hospodě Brusenka (www.brusenka.cz/) se jen točí vodní mlýnské kolo. Druhé místo k zastavení je koupaliště na Rusavě pod Čecherem. ještě nemají otevřeno a tak fotím přes plot zcela nezvyklý záběr.

dsc_5326_43483 koupaliště na Rusavě dsc_5329_43486 přehrada na konci obce Rusava

Protože tady ještě nejsou davy lidí, ještě je zavřeno. mám ale fotky z vrchu od restaurace a pensionu Čecher, odkud je krásný výhled a ještě lepší, když sedíte u džbánku chlazeného pivečka a vedle vás se peče sele, což se tady občas stává. ( www.e-chalupy.cz/jizni_morava/penzion-rusava-ubytovani-koliba-cecher-7606.php ) Za Čecherem je i hotel Rusava, kde mají krytý bazén.
Taky zajímavé místo při cestě, ale kdo by šlapal ten strmý kopec k hotelu či na Čecher, když už jsme tam byli. ( www.hotelrusava.cz/cz/ )
Naše další zastavení bylo u přehrady na Rusavě. Tady je taky znát to letošní sucho, neboť hladina je tak o jeden metr níže než obvykle bývá. No a pak už jedem po krásné asfaltové cestě pořád do vrchu na vrchol hřebene směrem do Držkové, která leží v údolí na druhé straně kopečků nazvaných Hostýnsko – Vsetinská hornatina. No a na první zastávce s umělými tůněmi musíme zastavit, protože je tu moc krásně. Podle nových informačních tabulí zjišťujeme že jsme zde na Držkovských chodníčcích.
www.solisko.info/fotoalbum/naucna-stezka-drzkovske-chodnicky/nahled-tabuli-naucne-stezky-drzkovske-chodnicky

dsc_5335_43492 Olšiny na Držkovském chodníku dsc_5339_43496 Olšiny na Držkovském chodníku

Pohodu jen v dáli ruší nějaký zatím neznámý hluk. Podle mapy zjišťujeme, že se blížíme obci Držková. A tady pak máme jistotu, že se dál nedostaneme, protože tu ten den jedou Barum rellye a pořadatel nás nemilosrdně vrací. Víme že je tam někde zpět odbočení na Troják a tak se skláníme před autoritou nízkého věku. Cestou zpět se ale obdivujeme místním chaloupkám a věnujeme se ponaučení na informačních tabulích. A to je to co nás překvapilo a stojí za to se sem také podívat i těm, co mé vzpomínky občas čtou.

dsc_5341_43498 na Solisku krásná to chaloupka dsc_5348_43505 další z informací nám do té doby neznámé

Ale to nadechnutí z překvapení, jak je tu vše upravené a jen asfaltová cesta rychle skončilo v místě, kde je na svahu v klidném a slunném prostředí poslední chata a chaloupka. Pak je už jen štěrková cesta vedoucí pořád do vrchu. A zase se nám zesiluje hluk aut až najednou zase ti „magoři“ vyznávající, podle mě jen ten hluk, sedí jak přikovaní a sledují jak kolem po státní silnici od Trojáku projede jedno hučící auto celé pomalované reklamou. Musíme okolo po žluté značce na Troják kolem pramene řeky Dřevnice. No a pak přijde další překvapení. Oni si dovolili pro trasu ralley vybrat trasu po místní komunikaci krásnou přírodou od Trojáku na Marušku, kam jsme měli namířeno. naštěstí se to dalo už obejít až k hotelu, co obhospodařují Holanďané. tady do nás zahučelo dobře chlazené pivečko, poseděli jsme nafotili i ty co si mohou zajít do bazén při hotelu.
A pak siréna rychle jedoucího vozu oznámila polední uzavření trati. To pak do hotelu nalezli ti „magoři“ k objedu a personál se měl co otáčet. www.natrojaku.cz/ a www.restauracetesak.websnadno.cz

dsc_5356_43513 a pak zase "magoři" na Trojáku dsc_5366_43521 a jsme na chatě na Tesáku

Z Trojáku už jsem jeli po silnici na Tesák a pak stálý sjezd až do Chvalčova, kde hned na začátku obce stojí věkovitý hotýlek Říka a kde skutečně výtečně a chutně vaří. No a protože to tu už známe a víme, že si určitě zase pochutnáme, dáváme pauzu. Mělo to je jednu chybu, nebyl tu divan, abychom si po tak dobrém papání dali dvacku. www.vychodni-morava.cz/ubytovani/113/hotel-rika

dsc_5370_43525 hotel Říka na Chvalčově dsc_5368_43523 naše dobré papání

No ale ta pohoda nás čekala už na koupališti v Bystřici pod Hostýnem. Voda jako křen nás zase postavila na nohy. měla 22st.C a vzduch měl 32 st.C.

dsc_0867_43571 Bystřice pod Hostýnem - místní koupaliště dsc_0866_43570 hospoda Zátiší hned u koupaliště

Při tom našem odpočinku u bazénu, kde vstupné je pro důchodce jen 30 Kč na celý den se nám dobíjeli baterky na elektrokola. No a protože jsme měli zálusk na to vidět západ slunce ze sv.Hostýna, vyjeli jsme ještě v 18.00 na ten Hostýnek.
Máme tak potvrzeno že naše investice na ochranu bolavých kolen se vyplatila. Dojeli jsme až pod rozhlednu, kochali se výhledy a taky jsme stihly večerní vyzvánění zvonů, což je úchvatný zážitek, zejména když si to vyslechnete přímo na schodech pod kostelem.

A k tomu ten mozaikový obraz na vstupem, který se leskne odrazem paprsků zapadajícího slunce.

dsc_5372_43527 před západem slunce na sv.Hostýně dsc_5402_43554

No a pak už jen sjezd k našemu autíčku a jízda zase domů do Olomouce.
No a abych tuto krásnou akci doplnil i zážitkem, který si při cestě tam můžete taky užít, je zastavení v Dřevohosticích, kde mají hodně zajímavý zámek, kde bydlí lidé a který je hodně nevšedního provedení. Takže doporučuji si tam odskočit a nahlédnout do nádvoří. Je tu i hodně zajímavá skulptura, která jaksi připomíná název obce dřevo-hostice. www.drevohostice.cz/

dsc_8762_43589 SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Tady jsou snímky z daného dne doplněné o krásné záběry z dřívějšího putovaní touto krajinou :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.