Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

01_cestou Orlickem až na Šerlich

Návštěva Broumovska spolu s Polskem, červenec 2014 – cestou tam.

V pátek hned po ránu jsem zase jednou nasedli do „autíčka“ a dali si základní směr výletu.
Bude to tentokrát Orlické Záhoří a pak přes polské území a Kudowu Zdroj do Broumova.
Nápad to byl dobrý, protože mělo být polojasno až deštivo. Výsledek byl stále krásně s deštěm na osvěžení a pak hned na to sluníčko. Na focení mraků jak dělané.
Proč právě Orlické Záhoří? Je tam vyhlášená zóna pro tmu bez umělého osvětlení a tak se podíváme na hvězdnou oblohu. Po cestě budou Pastviny, kde se vykoupeme, pak Neratov, kde se seznámíme s tím, jak se to tu změnilo od posledního výletu v roce 1996. No a pak jsme zvědaví na to jak se mění Polsko, kterým budeme projíždět.
Když jsem šel ve čtvrtek pro autíčko, bylo patrné, že garáž někdo chtěl navštívit, ale nestihl se do ní dostat a tak autíčko bylo způsobilé k jízdě. V pátek ráno už v 8.00 jsme opouštěli Olomouc. Jeli jsme na Zábřeh, pak kolem železnice na Lanškroun. Tady už to známe, ale ještě jsme nebyli na zámku nad městem. Je vidět z vlaku a taky jsem jednou slyšel, že to tam už i žije výstavami a kulturou obecně. A tak naše první zastavení bylo právě zde na zámku. Vše k tomu najdete na webu www.novyzamek.cz . O historii zámečku se něco dovíte i na webu www.lanskrounsko.cz .

dsc_3724_29531 To co zbylo po zámku Rudoltice, dnes už žije kulturou dsc_3721_29529 To co zbylo po zámku Rudoltice, dnes už žije kulturou

My tu zastavili ještě před 10 hodinou a bylo zavřeno a tak jsme jeli dál. Mírně poprchalo. I proto jsem po cestě navštívili zámek v Letohradě, kde se to za pár let vše proměnilo do plné krásy a dokonce se tu zřídila jeskyňka slavného a fiktivního Jary Cimrmana.

dsc_3762_29550 pohled na zámek Letohrad od náměstí dsc_3740_29542 každý exponát skvělá zábava a pěkná myšlenka k tomu

Museli jsme si jít zpravit náladu. Jen doporučujeme ke zhlédnutí, kdo tam stál u vitrín, ten se řehtal. Další zastávka byla na náměstí v Žamberku a to na dobrou zmrzlinu a focení všeho pěkného kolem.

dsc_3767_29554 v parku s radnicí v pozadí ve městě Žamberk dsc_3768_29555 hlavní chrám v Žamberku kousek od náměstí

Následovalo zastavení až na hospodě u mostu nad přehradou Pastviny. To už slunce hřálo a tak než jsme se připravili na koupání, dali jsme si oběd právě v této frekventované hospůdce u hlavní zastávky vláčků co jezdí každou hodinu kolem celé přehrady.

dsc_3780_29563 na hrázi přehrady Pastviny dsc_3777_29560 most přes přehradní nádrž Pastviny

A pak jsme zastavili nad campem, převlékli se do plavek a přišel pořádný slejvák. Když přestalo pršet, šlo se plavat, jen tak v plavkách, ale nenašli jsme nějaký plácek na vstup do vody. Tak jsem popojížděli jak ten vláček až na hráz postavenou v roce 1938. No a to bylo vše, protože tady byl nápis zákaz koupání a brali jsme to jako zákaz všude, i když … No pak se to vysvětlilo, koupat se dá, ale v ten okamžik, jsem po té bouřce byli jediní, kdo toužil po vodě, a tak to vypadalo, že se fakt nesmí koupat, protože ve vodě nikde nikdo nebyl.
A jelo se tedy dál podél vody až do Klášterce nad Orlicí. Pak jsme nadechli překrásný ozon na Zemské bráně, kde je zcela nově rekonstruovaný kamenný most. A pak už se jelo na Orlické Záhoří se zastávkou v Neratově.

dsc_3811_29587 a kostel v Neratově dsc_3808_29586 zahradnictví v Neratově

Po zaparkování pod obrovským kostelem v této lokalitě bez velké vesnice, jsme uviděli překrásné zahradnictví a hned neodolali a nakoupili vonné bylinky a kvítka, které zde pěstují v rámci terapií mírně mentálně zaostalí chovanci v ochranných dílnách a tak podobně. A tím toto místo žije a vytváří zcela mimořádnou a překrásnou atmosféru.

dsc_3828_29600 celkový dojem je úžasný dsc_3839_29609 celkový pohled na kostel v Neratově

Kostel, který byl kdysi bez stropů a krovů je dnes takovým unikátem, že jej každému musím doporučit ke zhlédnutí. Je to překrásné místo, které Vás pohladí na duši. A pak už posilněni na duchu jsme dojeli až na Šerlich ve výšce 1.027 m n.m., kde Vás, jako návštěvníka, uvítá hlava TGM. A samozřejmě z Vás mají radost i v krásné turistické dobové hospůdce, kde nedat si něco dobrého, by bylo velkou škodou.

dsc_3868_29626 chata a kytička místních borůvek k tomu dsc_3861_29622 vrchol lanovek od stanice Zielienec v Polsku

Po občerstvení jsme popošli po červené nad sjezdovky na Polské straně hor Orlických, nad středisko Zieleniec. Cestou jsme zobali borůvky. A pak už přišel krásný západ slunce a my se usadili na noc na opuštěném parkovišti pod chatou. Ale ouha noc byla tentokrát tak světlá, že nešlo ani usnout. Byl totiž úplněk a měsíček svítil a svítil až přišlo ráno a já budu muset za tmavou nocí do těchto krásných končin znovu.

Fotogalerie pořízená cestou na Šerlich :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.